WARSZAWA

Mapa metra i koleji w Warszawie

Warszawa jest stolicą Polski i ma około 1,6 miliona mieszkańców.

Metro - http://metro.waw.pl

Pierwsza wzmianka o budowie metra pojawiła się w roku 1927. Zaplanowano wówczas dwie linie, pierwsza z pl. Unii Lubelskiej do Muranowa, druga - z Pragi na Wolę. Dokładny projekt opracowało dopiero w 1938r. Biuro Studiow Kolei Podziemnej. Zakładał on budowę sieci o długości 46 km. Nie udało się niestety nic wybudować bo wybuchła wojna. Wznowiono je dopiero pod koniec lat 40. Prace znowu przerwano na 10 lat. Wtedy to podjęto ponownie decyzję o budowie metra. Następnego roku rozpoczęto prace. Wykopano próbny tunel na Targówku, ale z powodu złego gruntu prace zawieszono w 1957r.W polowie lat 70. ponownie przystapiono do prac przygotowawczych, ale do budowy nie doszlo.

Budowę linii 1 rozpoczęto w 1983 r. a uruchomiona ona została 7 kwietnia 1995 na odcinku Kabaty - Politechnika (12 km, 11 stacji, cały odcinek pod ziemią). Na tym odcinku wszystkie stacje składają się z jednego peronu wyspowego. Różnią się natomiast konstrukcją: Kabaty, Wierzbno, Racławicka, Pole Mokotowskie (hala peronowa łukowa, bez wsporników), Natolin, Imielin, Stokłosy, Ursynów, Służew (hala peronowa z płaskim stropem i rzędem słupów po środku), Wilanowska (płaski dach z galeriami nad torami), Politechnika (płaski dach bez podpór).

26 maja 1998 otwarto kolejną stację Centrum. Różni się ona tym o wszystkich pozostałych, że perony są rozmieszczone po bokach torów zamiast pomiędzy. Umożliwia to płynniejsze przemieszczanie się potoków pasażerów do wyjść centralnej stacji warszawskiego metra.

11 V 2001 otwarto kolejne dwie stacje: Świętokrzyska i Ratusz (obecna nazwa Ratusz Arsenał). Obie stacje posiadają rząd wsporników po środku peronu wyspowego.

20 XII 2003 została oddana do użytku stacja Dworzec Gdański (konstrukcja podobna do stacji Ratusz).

8 IV 2005 do użytku oddana została stacja Plac Wilsona (stacja z rzędem wsporników po środku peronu wyspowego).

29 XII 2006 uruchomiono stację Marymont oraz wahadłowe kursy Plac Wilsona - Marymont. Stacja Marymont posiada dwa rzędy wsporników na peronie wyspowym

20 III 2008 uruchomiono pełną obsługę odcinka Kabaty - Marymont (bez kursów wahadłowych).

23 IV 2008 oddano do użytku stację Słodowiec. Począwszy od tej stacji wszystkie kolejne stacje metra na Bielanach będą miały uproszczoną konstrukcję: perony boczne oraz brak przestrzeni pomiędzy poziomem gruntu a peronem ze względu na ich płytkie zagłębienie w ziemi.

25 X 2008 uruchomiono trzy ostatnie, jak narazie, stacje pierwszej linii metra: Stare Bielany, Wawrzyszew, Młociny.

Pomiędzy stacjami Politechnika i Centrum planowana jest dodatkowo stacja Konstytucji (Wilcza). Jest już tam miejsce na peron wyspowy.

Niestety odsuwa się w czasie budowa drugiej linii metra. Początkowo władze Warszawy planowały uruchomienie odcinka śródmiejskiego (Rondo Daszyńskiego - Dworzec Wileński) przed mistrzostwami EURO 2012. W lipcu 2008r. unieważniony został przetarg na ten odcinek z powodu zbyt wysokich cen jakie zażyczyli sobie oferenci. Władze Warszawy planowały przeznaczyć na tą inwestycję ok. 3-4 mld PLN, jednak obie oferty opiewały na kwoty w okolicach 6 mld PLN. Jako przyczynę tak wysokich cen przewiduje się bardzo napięty harmonogram prac, które miały trwać najwyżej 45 miesięcy i zakończyć się przed mistrzostwami. Obecnie władze planują we wrześniu 2008r. ogłosić ponownie przetarg na budowę tego odcinka. Przewidywany rok zakończenia budowy to 2013 jednak większość prac powinna się zakończyć przed mistrzostwami, aby w czasie mistrzostw nie pozostawiać chaosu komunikacyjnego w stolicy. W budżecie na lata 2007-2013 Unia Europejska zagwarantowała 900 mln euro na budowę drugiej linii metra w Warszawie.

Na usługach warszawskiego metra jeżdżą rosyjskie wagony (które kursują też w innych miastach krajów Europy Środkowej i Wschodniej). W kwietniu 1998 rozstrzygnięto przetarg na dostawę 108 nowoczesnych wagonów. Przetarg wygrał chorzowski Alstom Konstal z ponad 40% udziałem kapitału francusko-brytyjskiego. 60% części do nowych wagonów zostało wyprodukowanych w Polsce. Pierwsza partia wagonów dotarła do Warszawy w 2000r.

Szybka Kolej Miejska - SKM - http://www.skm.warszawa.pl

Miasto stołeczne Warszawa utworzyło spółkę Szybka Kolej Miejska. Jej zadaniem jest przygotowanie i uruchomienie na bazie istniejącej siatki kolejowej przewozów pasażerskich w Warszawie. Planuje sie, że zostaną uruchomione linie do Otwocka, Grodziska Mazowieckiego, Błonia, Nowego Dworu, Tłuszcza, Mińska Mazowieckiego, Zalesia Górnego.

Od 3 października 2005r. SKM zaczęła świadczyć usługi przewozowe na trasie Warszawa Zachodnia - Falenica. Na trasę wypuszczone zostały składy EN57, w których całkowicie odnowiono wnętrza i wygląd zewnętrzny pociągów. EN57 to te same pociągi, które najczęściej używają także Koleje Mazowieckie jednak zmodernizowane składy SKM wcale ich nie przypominają - wyglądają bardzo nowocześnie. Z powodu dużego przeciążenia tunelu średnicowego, rozkład jazdy SKM był dość niekorzystny szczególnie podczas porannego i popołudniowego szczytu. Ponadto niektóre kursy kończyły bieg na stacji Warszawa-Wschodnia!

Od 1 lipca 2006r. została zmieniona trasa kursowania SKM m.in. związana z remontem tunelu średnicowego. Od tego momentu SKM kursowała na trasie S2:
- Pruszków - Rembertów.

Ta trasa jest najbardziej popularną trasą dochodzącą do stolicy. Już po kilku miesięcach kursowania SKM na trasie S2 okazała się ona strzałem w dziesiątke i osiągnęła sukces, znacznie poprawiając dojazd do centrum stolicy od strony zachodniej. Obecnie SKM na linii S2 przewozi ok. 500 tyś pasażerów miesięcznie.

Od 6 listopada 2006r. wybrane kursy SKM (średnio raz na godz.) kursowały aż do stacji Warszawa Wola Grzybowska, umożliwiając także mieszkańcom dzielnicy Wesoła korzystanie z SKM na trasie:
- Pruszków - Rembertów/Wola Grzybowska.

Od 18 grudnia 2006r. trasa SKM została wydłużona do stacji Sulejówek Miłosna. Od tego momentu wszystkie kursy SKM odbywają się na trasie:
- Pruszków - Sulejówek Miłosna

=> trasa SKM od 15 stycznia 2007r. (ze strony ZTM)

W pociągach zamontowane zostały takie same kasowniki jak w autobusach czy tramwajach, a wiec w pociągach SKM obowiązują wszystkie rodzaje biletów jednorazowych i okresowych ZTM.

Koleje Mazowieckie - KM - http://www.mazowieckie.com.pl

Od IV 2002r. funkcjonowała namiastka Koleji Miejskiej ze wspólnym systemem biletowym. Można było jeździć pociągami podmiejskimi PKP posiadając bilet 30- lub 90- dniowy ZTM (Zarząd Transportu Miejskiego - ztm.waw.pl). Niestety to co miało się rozwijać zostało brutalnie zniszczone. Miasto nie mogło porozumieć się z PKP co do dalszego funkcjonowania wspólnego biletu dlatego możliwość jazdy pociągiem na miejski bilet okresowy została zawieszona na czas nieokreślony.

W związku z żądaniami mieszkańców 16 IX 2005 ponownie przywrócono tzw. "wspólny bilet" na linii Warszawa-Ursus - Warszawa-Wschodnia w pociągach Koleji Mazowieckich. Na tej trasie można było jeździć posiadając 30- lub 90- dniowy bilet ZTM zakodowany na Warszawskiej Karcie Miejskiej.

Rok 2006 był rokiem przełomowym jeśli chodzi o funkcjonowanie "wspólnego biletu" ZTM-KM. Stopniowo powiększano liczbę linii na których on obiowiązywał oraz zmniejszano koszt obowiązkowego dodatkowego biletu dokupowanego do Warszawskiej Karty Miejskiej z zakodowanym biletem okresowym ZTM (początkowo 10PLN, następnie 5PLN).

Od 1 stycznia 2007r. na mocy porozumienia pomiędzy Kolejami Mazowieckimi a Zarządem Transportu Miejskiego zniesiono obowiązek dokupowania dodatkowego biletu. Od tamtej pory, posiadając bilet okresowy miejski lub sieciowy zakodowany na Warszawskiej Karcie Miejskiej, można korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolejii Mazowieckich na terenie Warszawy (z wyłączeniem stacji Warszawa Wileńska).

Od 16 czerwca 2007r. rozszerzeniu uległ obszar obowiązywania "wspólnego biletu". "Wspólny bilet" zaczął obowiązywać także na trasie Warszawa Wileńska - Ząbki. Od tego momentu do "wspólnego biletu" włączono także bilety dobowe miejskie i sieciowe ZTM. Od 7 stycznia 2008r. "Wspólny bilet" obejmuje także bilety trzydniowe i tygodniowe ZTM.

Od 1 stycznia 2009r. "wspólny bilet" stał się biletem aglomeracyjnym. Obecnie obowiązuje nie tylko w granicach miasta Warszawy (strefa 1), ale także w sąsiednich miejscowościach (strefa 2).

Obszar obowiązywania "wspólnego biletu ZTM-KM-WKD" w stefie 1 ograniczony jest stacjami:
- Warszawa Ursus (od 30 VI 2006),
- Warszawa Gołąbki (od 30 VI 2006),
- Warszawa Jeziorki (od 30 VI 2006),
- Warszawa Falenica (od 1 VII 2006),
- Warszawa Wola Grzybowska (od 1 XI 2006),
- Warszawa Choszczówka (od 1 XI 2006),
- Warszawa Wileńska - Ząbki (od 16 VI 2007),
- Opacz (od 16 VI 2007).

Obszar obowiązywania "wspólnego biletu ZTM-KM-WKD" w stefie 2 ograniczony jest stacjami (od 1 I 2009):
- Sulejówek Miłosna,
- Śródborów,
- Zalesie Górne,
- Pruszków,
- Płochocin,
- Chotomów,
- Nieporęt,
- Zagościniec.

=> Obszar obowiązywania "wspólnego biletu" ZTM-KM-WKD (ze strony ZTM)

Bilety okresowe należy aktywować na stacjach (jeśli znajdują się tam kasowniki) lub u kierownika pociągu w pierwszym przedziale.

Warszawska Kolej Dojazdowa - WKD - http://wkd.com.pl

Na mocy porozumienia pomiędzy Zarządem Transportu Miejskiego a Warszawską Koleją Dojazdową od dnia 15 stycznia 2007r. "wspólny bilet" będzie obowiązywał także na trasie kolejki WKD w granicach miasta Warszawy. Od 16 czerwca 2007r. na podstawie "wspólnego biletu" (30/90 dniowe oraz dobowe ZTM) możliwy jest dojazd aż do stacji Opacz. "Wspólny bilet" dla kolejki WKD obowiązuje na trasie:
- Śródmieście WKD - Opacz.

Na tym porozumieniu skorzystają najbardziej mieszkańcy dwóch niewielkich osiedli na obrzeżach Warszawy (Rakowa, Salomei, Opaczy). Dzięki temu uzyskają szybkie i wygodne połączenie z centrum Warszawy na podstawie biletu miejskiego.

Plany i budowa:

W Warszawie planowane są 3 linie metra o łącznej długości 105 km.Są to:

-linia 2 z Jelonek na Bródno;

-linia 3 południowa odnoga linii 2 od stacji Stadion w kierunku Gocławia;

W najbliższym czasie w związku z remontami szlaków kolejowych w Warszawie planowane jest odnowienie kilku dworców kolei podmiejskiej.

Najszybciej odnowione zostaną zapewne stacje: Służewiec i Rakowiec. Rozpoczęły się już także prace związane z modernizacją warszawskiej części linii radomskiej w celu obsługi trasy do lotniska Okęcie. W roku 2008 odbywa się modernizacja odcinka Warszawa Zachodnia - Warszawa Okęcie PKP oraz budowa dwóch nowych przystanków: pod Al.Jerozolimskimi oraz ul.Żwirki i Wigury oraz . Następnie do czerwca 2009r. wybudowana zostanie łącznica w tunelu pomiędzy linią Warszawa - Radom, a portem lotniczym wraz z wyposażeniem stacji pod Terminalem 2. Trasę na lotnisko na Okęciu obsługiwać będzie SKM. Do Okęcia dojeżdżać będą dwie linie: z Lotniska Modlin oraz z Sulejówka-Miłosnej, obie przez dworce Warszawa-Wschodnia oraz Warszawa-Śródmieście. Obecna linia S2 skierowana zostanie na trasę do Otwocka. Powodem zmiany wcześniejszych planów jest róznica w wysokości peronów na linii otwockiej i średnicowej. Na tej pierwszej perony mają wys. 1100mm, a na drugiej 760mm. W celu zapewnienia taboru dla tych połączeń, SKM planuje do grudnia 2009r. zakupić 13 nowych składów (dostosowanych do wys. 760mm) oraz 5 dodatkowych do obsługi linii S2 (wys. peronów - 1100mm).

W sierpniu 2007r. rozpoczął się remont torów na odcinku Warszawa-Wschodnia - Legionowo. W związku z tym zmodernizowane zostaną stacje: Choszczówka, Płudy, Żerań i Praga. Niestety nie pomyślano o tym, żeby przy okazji wybudować nowe przystanki w okolicach nowych osiedli, w szczególności na Bródnie i Targówku.

W planach znajduje się także budowa stacji kolejowej Ursus-Niedźwiadek. Miałaby ona być wybudowana wspólnie przez kolej i miasto do roku 2009. Właśnie rozpoczyna się modernizacja stacji Warszawa-Ochota i Warszawa-Powiśle. W ciągu najbliższych miesięcy stacje z lat 50 i 60 zostaną odnowione. Zdewastowane dworce zostaną odrestaurowane, odzyskując dawny wygląd oraz zyskując kilka nowoczesnych elementów. Niestety nie przewidziana jest na tym etapie modernizacja części podziemnych stacji czyli peronów.

W związku z budową Stadionu Narodowego w planach znajduje się także przesunięcie i modernizacja stacji Warszawa-Stadion do roku 2012. Z zapowiedzi kolejarzy wnioskować można, że także stacje Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia zostaną zmodernizowane we współpracy z prywatnym kapitałem.

Prognozowany wygląd sieci komunikacji szynowej (Metro, SKM, KM, WKD) w Warszawie w latach 1012 - 2015.

Dane (metro):

Długość 19 km
Ilość stacji 17
Średnia prędkość 36 km/h
Prędkość maksymalna 90 km/h
Dzienna liczba pasażerów 280-400 tyś.
Zasilanie (trzecia szyna) 750V DC
Rozstaw szyn 1435 mm

Bilety:
(bilety obowiązują w autobusach, tramwajach i metrze)

W październiku 2000r. rozpoczął się pierwszy etap funkcjonowania nowego systemu kasowników magnetycznych. W I etapie działał on tylko w metrze. Zainstalowane zostały bramki, które można otworzyć tylko za pomocą magnetycznego biletu lub Warszawskiej Karty Miejskiej.
W maju 2001r. uruchomiono nowe kasowniki w autobusach i tramwajach. Od października 2001 rozpoczęła się sprzedaż kart chipowych i kilkudziesięciu rodzajów biletów. Bilety okresowe (30- i 90-dniowe) są sprzedawane tylko poprzez naładowanie karty chipowej. Należy je aktywować podczas pierwszego przejazdu.

  Normalny Ulgowy 48% Ulgowy 50%
Bilety jednorazowe      
Linie dzienne      
w jednej strefie (miejskiej lub podmiejskiej) 2,40 1,25 1,20
Międzyszczytowy (w godz. 9-14 w dni powszednie) 2 1,05 1
Międzystrefowy 4,80 2,50 2,40
Linie nocne 4,80 2,50 2,40
Abonamentowe (10 przejazdów)      
Miejski (strefa miejska) 21,60 11,20 10,80
Sieciowy (obie strefy) 43,20 22,40 21,60
Okresowe imienne      
30-dniowy miejski na 1 linię 44 22,80 22
30-dniowy miejski 66 34,30 33
90-dniowy miejski 166 86,30 83
30-dniowy sieciowy na 1 linię 54 28 27
30-dniowy sieciowy 90 46,80 45
90-dniowy sieciowy 226 117,50 113
Okresowe na okaziciela      
60-minutowy miejski 3,60 1,85 1,80
60-minutowy miejski 4,50 2,35 2,25
60-minutowy miejski 6 3,10 3
Dobowy miejski 7,20 3,70 3,60
3-dniowy miejski 12 6,20 6
Tygodniowy miejski 24 12,40 12
30-dniowy miejscki 76 39,50 38
90-dniowy miejski 190 98,80 95
90-minutowy sieciowy 6 3,10 3
120-minutowy sieciowy 7,20 3,70 3,60
Dobowy sieciowy 9,60 5 4,80
3-dniowy sieciowy 14,40 7,40 7,20
Tygodniowy sieciowy 32 16,60 16
30-dniowy sieciowy 102 53 51
90-dniowy sieciowy 256 133 128

Linki:

Wywiad z głównym architektem II linii metra w Warszawie.

Informacje dot. I,II i III linii metra w Warszawie z planami i lokalizacją stacji.

Galeria zdjęć:

Stacja SŁODOWIEC:

[ Słodowiec ] [ Słodowiec ] [ Słodowiec ] [ Słodowiec ]

Stacja MARYMONT:

[ Marymont ] [ Marymont ] [ Marymont ] [ Marymont ]
       
[ Marymont ] [ Marymont ] [ Marymont ]  
       

Stacja PL.WILSONA:

[ Pl. Wilsona ] [ Pl. Wilsona ] [ Pl. Wilsona ] [ Pl. Wilsona ] [ Pl. Wilsona ]
         
[ Pl. Wilsona ] [ Pl. Wilsona ] [ Pl. Wilsona ]
     
[ Pl. Wilsona ] [ Pl. Wilsona ] [ Pl. Wilsona ]

Stacja DWORZEC GDAŃSKI:

[Dworzec Gdański]

Stacja RATUSZ:

Stacja ŚWIĘTOKRZYSKA:

Stacja CENTRUM:

[ Metro Centrum ]

Stacje POLE MOKOTOWSKIE, RACŁAWICKA, WIERZBNO, SŁUŻEW:

[ Pole Mokotowskie ] [ Racławicka ] [ Wierzbno ] [ Służew ]
Stacja
Pole Mokotowskie.
Stacja Racławicka. Stacja Wierzbno. Stacja Służew.

Stacja WILANOWSKA:

[ Wilanowska ] [ Wilanowska ]

Inne:

46kb 60kb 57kb
Kolejka na stacji
Kabaty.
Pociąg w hangarze
w Kabatach.
Stacja techniczno-
postojowa w Kabatach.

SKM / KM:

[ SKM ] [ KM ]
Pociąg Szybkiej
Koleji Miejskiej.
Pociąg Koleji
Mazowieckich.

 

Stacja Śródmieście Stacja Śródmieście Stacja Śródmieście Stacja Ursus Stacja Koło

Strona główna | Co nowego na stronie | Księga gości | O mnie | Napisz do mnie
metro-stacja.com webmaster: Radek Zajac